Toruński Trójkąt Wychowawczy

Obszar obejmujący budynki zlokalizowane przy ulicy Piekary i Fosa Staromiejska. Zaliczają się do niego: gotycki kościół mariacki, areszt “Okrąglak” oraz Collegium Maius UMK. Nazwa związana jest z opowieścią, która przekazuje reguły dotyczące ludzkiego żywota. Kiedy nie przestrzegamy zasad moralnych, czyli łamiemy przykazania, których symbolem jest kościół to trafimy do aresztu. “Okrąglak” jest symbolem kary jaką musimy ponieść za nasze przewinienia i złe występki. Natomiast gmach uniwersytety przypomina nam, że ze wszystkiego, zarówno z dobrego i złego płynie nauka. Kiedy zdobędziemy odpowiednia wiedzę to mamy umiejętności pozwalające skierować nasze życie na właściwy tor, nie popełniając wcześniejszych błędów.

Budynek aresztu wzniesiono w II poł. XIX w. w stylu neogotyckim, na planie panoptykonu. Jest to rodzaj konstrukcji architektonicznej przeznaczonej m.in. dla więziennictwa. Budowla przypomina wieżę składającą się z kilku pięter, z czego każde z nich jest pierścieniem gdzie znajdują się jednoosobowe cele. Polepszało to pracę strażnikom więziennym, którzy z kilku punktów mogli łatwo kontrolować wszystkich więźniów. Areszt funkcjonuje do dziś i co pewien czas jest udostępniany do zwiedzania.

CIEKAWOSTKA:

Budowla, która znajduje się na południe od “Okrąglaka”, wybudowana w tym samym stylu architektonicznym to Sąd Okręgowy.

Gmach Collegium Maius wzniesiono w latach 1906-1907 i jest to kolejny przykład neogotyku w Toruniu. Charakteru budowli dodają ryzality, zwieńczone szczytami schodkowymi. Dekoracje to możecie Państwo podziwiać zarówno od strony południowej oraz północnej. Budynek powstał jako Szkoła Przemysłowa. Na przestrzeni lat był siedzibą wielu instytucji, m.in.: w czasach II wojny światowej funkcjonował jako posterunek SS oraz dyrekcja Policji. Kiedy w 1945 r. podjęto decyzję o utworzeniu w Toruniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika gamach otrzymał nazwę Collegium Maius, gdzie znajdował się rektorat uczelni. Obecnie mieści się w nim wydział filologiczny.

Na elewacji budynku umieszczono tablicę pamiątkową dotyczącą Zbigniewa Herberta, wybitnego poety, eseisty i dramaturga, który w latach 1947-1951 studiował w Toruniu.