Toruń dla dzieci

Toruń to nie tylko skomplikowana historia i wspaniała architektura, to także idealne miejsce do spędzania czasu z dziećmi. Oto kilka najważniejszych atrakcji miasta skierowanych do małych turystów:

 

1.

Planetarium Toruń (Centrum Popularyzacji Kosmosu)

Planetarium oferuje szereg seansów dla dzieci i młodzieży. Długość pokazu, podczas którego mali astronauci będą mogli udać się w kosmiczną podróż i poznać największe tajemnice kosmosu, to ok. 40 min.
Nie tylko seanse w planetarium przyciągają tłumy pasjonatów kosmosu. Orbitarium to nowoczesna wystawa z modelem sondy Cassini, gdzie dzieci mogą się wcielić w rolę jej operatora oraz skorzystać ze stanowisk interaktywnych, które przedstawiają i wyjaśniają wiele zjawisk zachodzących we wszechświecie.
Sala Geodium poświęcona jest Ziemi. Jej głównym obiektem jest model kuli ziemskiej o średnicy ponad 2 m. Pomieszczenie jest interaktywne – pozwala dzieciom na samodzielne przeprowadzanie eksperymentów i obserwowanie zjawisk i procesów zachodzących na naszej planecie.

2.

Muzea piernika

W Toruniu już w kilku miejscach można zapoznać się z historią wypieku sławnych toruńskich pierników i wziąć udział w warsztatach, w czasie których każdy może zostać uczniem mistrza piernikarskiego.
„Piernikową” historię, legendę i praktykę możemy poznać w Żywym Muzeum Piernika, Piekarni Mistrza Bogumiła oraz na warsztatach piernikarskich w Forcie IV, a od niedawna w miejskim Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej.

3.

FORT IV

Fort IV oprócz wspomnianych warsztatów wypieku pierników posiada szeroką ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. Oprócz zwiedzania obiektu z przewodnikiem w stroju żołnierza pruskiego, można tu odbyć jedną z lekcji historii, bawić się w podchody z elementami musztry, rozpalić ognisko z kiełbaskami, wziąć udział w zorganizowanych grach i zabawach, a także w zajęciach artystycznych.

4.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Jedyny tego typu obiekt w województwie kujawsko-pomorskim, dostosowany do odbiorców w różnym wieku. Znajdziemy w nim m.in. najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce Wahadło Foucaulta, wystawy stałe („O Obrotach”, „Rzeka”), wystawy czasowe, pracownie naukowe (fizyczna i biologiczna) oraz sale dydaktyczne.
Centrum Nowoczesności przekazuję wiedzę w sposób interaktywny – dzieci uczą się przez zabawę i eksperymenty, stając się małymi naukowcami.
Zwiedzanie odbywa się w 3-godzinnych turach. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualne godziny zwiedzania, ponieważ są one zróżnicowane w zależności od dnia tygodnia i pory roku.

5.

Ogród Zoobotaniczny

Jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce, którego historia sięga końca XVIII w., położone niedaleko starego miasta, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji dla dzieci. Oprócz bogatej flory można zobaczyć tu m.in. niedźwiedzie himalajskie, żubry, rysie, alpaki, lemury, surykatki i wiele innych. Dużą atrakcją jest mini zoo, gdzie dzieci mogą pogłaskać i karmić owce, kozy i osiołka. Można także skorzystać z przejażdżek konnych.
Ogród znajduje się na Bydgoskim Przedmieściu, w odległości niecałego kilometra od rynku staromiejskiego. Dotrzeć do niego można przechodząc przez pl. Rapackiego i idąc dalej ul. Chopina.

6.

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Propozycja dla nieco starszych dzieci. Ten stosunkowo nowy, bo działający od 2003 r., oddział Muzeum Okręgowego mógł zostać otwarty dzięki przekazaniu licznych eksponatów przez panią Elżbietę Dzikowską – żonę legendarnego podróżnika.

Niewiele osób wie, że Antoni Halik urodził się w Toruniu, przy ul. Prostej 8 i choć szybko wyprowadził się z naszego miasta, stając się obywatelem świata, to pamięć o jego toruńskim pochodzeniu wróciła wraz z otwarciem muzeum.

W Muzeum Podróżników znajdziemy m.in. wystawy poświęcone jego patronowi (Tony Halik. Moja wielka przygoda), podróżom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej w poszczególne rejony świata (np. W krainach łowców głów oraz Przez Czarny Ląd), a także inne wystawy poświęcone podróżom i eksploracji świata (Wielcy podróżnicy i odkrywcy, Polskie odkrywanie i opisanie świata).

7.

Teatr Baj Pomorski

Teatr kierujący swą działalność przede wszystkim do najmłodszego odbiorcy, wykorzystując do tego lalki, sztukę animacji, najnowsze techniki multimedialne i tradycyjną grę aktorską.
Baj Pomorski jest teatrem charakterystycznym nie tylko ze względu na repertuar, ale również ze względu na sam budynek w którym się mieści. Front obiektu wykonany został w formie wielkiej, drewnianej szafy z bajkami i bajkowymi postaciami. W godzinach wieczornych dodatkową atrakcją jest ciekawa iluminacja budynku.

Chcesz zobaczyć te miejsca z naszym przewodnikiem? Skontaktuj się z nami, my zrobimy resztę.