TORUŃ DLA DZIECI. ATRAKCJE TORUNIA I OKOLIC DLA NAJMŁODSZYCH

Toruń jest miejscem, w którym każdy mały odkrywca zaspokoi swój głód wiedzy i przygody. W naszym mieście na pewno nikt nie będzie się nudził. Toruń to miast wielu atrakcji stworzonych z myślą o najmłodszych. By ułatwić Wam szukanie najciekawszych atrakcji, zebraliśmy je w jednym miejscu. Poniżej znajdziecie ich krótkie opisy, a odnośniki przekierują Was do szczegółów. 🙂
Jedną z atrakcji szczególnie polecamy… mamy na myśli zwiedzanie Torunia z naszym przewodnikiem. Jest to super rozwiązanie dla grup dzieci i młodzież oraz dla rodzin z dziećmi. Wasze zwiedzanie może być spersonalizowane wystarczy, że wybierzecie jedną z naszych tras zwiedzania.
Oto kilka najważniejszych atrakcji miasta skierowanych do małych turystów:

1. GRA MIEJSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH!!

Wasze dzieci nie lubią klasycznego zwiedzania? Zorganizujcie im GRĘ MIEJSKĄ W TORUNIU, będą większe emocje niż w czasie grania na smartfonie:)! Karta z zadaniami i mapa w ręce będzie początkiem świetnej przygody i zabawy, gwarantujemy że gra miejska sprawdzi się jako atrakcja dla całej rodziny. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj .

2. Planetarium Toruń (Centrum Popularyzacji Kosmosu)

Obecnie instytucja ma w swojej ofercie trzy wyjątkowe atrakcje. Salę projekcyjną pod kopułą, gdzie wyświetlane są różne filmy opowiadające o wszechświecie, geodium, czyli interaktywną wystawę opowiadającą o Ziemi oraz od 2018 r. Bazę MARS#17, która pozwala chociaż na chwilę poczuć się jak zdobywca kosmosu. Planetarium oferuje szereg seansów dla dzieci i młodzieży. Długość pokazu, podczas którego mali astronauci będą mogli udać się w kosmiczną podróż i poznać największe tajemnice kosmosu, to ok. 40 min. 

3. Muzea Piernika i Piernikarnie

W Toruniu już w kilku miejscach można zapoznać się z historią wypieku słynnych toruńskich pierników i wziąć udział w warsztatach, w czasie których każdy może zostać uczniem mistrza piernikarskiego. „Piernikową” historię, legendę i praktykę możemy poznać w Żywym Muzeum Piernika, Piernikarni Mistrza Bogumiła, Piernikowej Chatce oraz na warsztatach piernikarskich w Muzeum Toruńskiego Piernika na ul. Strumykowej, w  Forcie IV lub razem z Toruńskimi Partaczami. 

4. Fort IV

Fort IV oprócz wspomnianych warsztatów wypieku pierników posiada szeroką ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem w stroju żołnierza pruskiego to standardowa propozycja poznania tej XIX-wiecznej fortyfikacji. Dodatkowo można tu odbyć jedną z lekcji historii, bawić się w podchody z elementami musztry, rozpalić ognisko z kiełbaskami, wziąć udział w zorganizowanych grach i zabawach, a także w zajęciach artystycznych.

5. Centrum Nowoczesności Młyn wiedzy

Jedyny tego typu obiekt w województwie kujawsko – pomorskim, dostosowany do odbiorców w różnym wieku. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w swojej ofercie różnorodne formy poznawania tego miejsca m.in.: standardowe zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, ścieżki tematyczne, warsztaty dla przedszkolaków,
Pobyt w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest idealną rozrywką dla grup oraz gości indywidualnych. Przez kilka godzin można bawić się na naukowym poziomie. Zwiedzanie odbywa się w 3-godzinnych turach. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualne godziny zwiedzania, ponieważ są one zróżnicowane w zależności od dnia tygodnia i pory roku.

6. Ogród Zoobotaniczny

Jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce, którego historia sięga końca XVIII w. Położone niedaleko starego miasta, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji dla dzieci. Flora jaką możemy w nim podziwiać to 55 gatunków drzew i 24 gatunki krzewów, z czego 11 to pomniki przyrody. Spośród przedstawicieli świata zwierząt można zobaczyć około 50 gatunków m.in.: żubry, niedźwiedzie, muflony, rysie, lamy, surykatki oraz małpy. Na terenie ogrodu znajdują się dodatkowe budynki: ptaszarnia i herpetarium (miejsce dla gadów i płazów).Dużą atrakcją jest mini zoo, gdzie dzieci mogą pogłaskać i karmić owce, kozy i osiołka. Można także skorzystać z przejażdżek konnych. Miejsce to znajduje się niedaleko toruńskiej starówki, na  Bydgoskim Przedmieściu, w odległości niecałego kilometra od Rynku Staromiejskiego.

7. Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Propozycja dla nieco starszych dzieci i młodzieży. Jest to jedyne w Polsce muzeum tego typu. Powstało dzięki znanej podróżniczce Elżbiecie Dzikowskiej, która postanowiła przekazać Toruniowi – rodzinnemu miastu jej męża (Tony’ego Halika) pamiątki związane z ich podróżami. Sale wystawowe poświęcone są tematyce związanej z wydarzeniami z życia Tony’ego Halika, jego podróżami i międzynarodowymi osiągnięciami. Zwiedzając Muzeum Podróżników przeniesiecie się w najdalsze zakątki naszego globu, poznacie kultury rozmaitych plemion i poczujecie zew przygód odbytych przez Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską.  Dodatkowo na innych salach ekspozycyjnych poznacie historię wielkich odkryć geograficznych dokonanych przez Polaków i nie tylko. Z całą pewnością nie będzie to nudna lekcja.

8. Teatr Baj Pomorski

Teatr kierujący swą działalność przede wszystkim do najmłodszego odbiorcy, wykorzystując do tego lalki, sztukę animacji, najnowsze techniki multimedialne i tradycyjną grę aktorską. Baj Pomorski jest teatrem charakterystycznym nie tylko ze względu na repertuar, ale również ze względu na sam budynek, w którym się mieści. Front obiektu wykonany został w formie wielkiej, drewnianej szafy z bajkami i bajkowymi postaciami. We wnętrzu znajdują się dwie sceny – mała i duża, a na zewnątrz zlokalizowany jest również mini amfiteatr. 

9. Piernikowe Miasteczko

To wyjątkowe miejsce na mapie toruńskiej starówki, przeznaczone dla najmłodszych gości, którzy dysponują dużą dawką energii i chęcią do zabawy. Jest to nic innego jak plac zabaw. Zlokalizowany jest blisko Rynku Staromiejskiego, przy ulicy Podmurnej. Dzieci mogą korzystać z wielu atrakcji takich jak m.in. piernikowy zamek, huśtawki, zjeżdżalnie, fontanny z brodzikiem, mini sceny, piaskownic w formie pierników, a jak na chwilę zabraknie tchu to można odpocząć na ławkach.

10. Park Linowy na Barbarce

Barbarka jest zlokalizowana na krańcach Torunia. Udając się tam możecie skorzystać z atrakcji takich jak: park linowy, mini golf, kręgle na świeżym powietrzu, ogniska, czy zielona szkoła. Jest to ciekawa propozycja dla wycieczek szkolnych i rodzin z dziećmi, które chcą spędzić aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w otoczeniu leśnej przyrody. Mały i duży poczuje się przez chwilę królem lasu!

11. JURAPARK PARK DINOZAURÓW Solec Kujawski

Jeżeli choć na chwilę chcecie przenieść się w czasy sprzed setek milionów lat to wizyta w Jura Parku w Solcu Kujawskim jest idealną propozycją. Na obszarze ponad 12 ha znajduje się ponad 100 realistycznych modeli dinozaurów i innych stworzeń żyjących dawno dawno temu. Dodatkowo na terenie parku znajdują się atrakcje takie jak: plac zabaw, ogród zimowy, wodna altana, kino emocji, czy park rozrywki.
Wizyta w Juraparku Solec Kujawski to obowiązkowy punkt dla rodzin z dziećmi, ale też dobre rozwiązanie dla grup szkolnych. W czasie pobytu najmłodsi nie tylko dobrze się bawią, ale też uczą.

12. Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to magiczna przestrzeń w której toruńskie legendy są na wyciągnięcie ręki. Wchodząc tu sami będziecie mogli zbudować krzywą wieżę, sprawdzicie skąd się wzięła “katarzynka”, czy jak dzwoni dzwon Tuba Dei. Magię toruńskich legend prezentują animatorzy, ubrani w odpowiednie dla epoki i klimatu legendy stroje. Opowieści, które snują, posługując się dawnym językiem oczarowują. To wszystko dzieje się w formie interaktywnego przedstawienia teatralnego.

13. Plenerowe Centrum Rozrywki Magiczna Tęcza

Aktywność na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł spędzania wolnego czasu. A jak jeszcze macie do wyboru wiele atrakcji to jest po prostu idealnie! W oddalonym kilka kilometrów od Torunia Papowie Toruńskim znajdziecie miejsce spełniające własnie te oczekiwania. Na terenie Plenerowego Centrum Rozrywki Magiczna Tęcza można skorzystać z atrakcji takich jak: ogromne place zabaw, dmuchane zjeżdżalnie, pole paintballowe, kule wodne  pole do mini golfa, trampoliny, zjazd linowy oraz różne gry zręcznościowe. Przestrzeń parku podzielona jest na kilka stref tematycznych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Są nimi m.in.: strefa majsterkowicza, strefa fitness, strefa malucha, czy strefa relaksu. Polecamy rodzinom z dziećmi, ale też grupom szkolnym.

14. Aquapark Olender Wielka Nieszawka

Jeśli potrzebujecie wodnej rozrywki dla Waszych pociech polecamy Aquapark Olender Wielka Nieszawka. Do Waszej dyspozycji będą m.in.: basen rekreacyjny z temperaturą około 32 stopni Celsiusza, gejzery wodne, ławeczki powietrzne, rwąca rzeka, bicze wodne, jacuzzi, 88 m zjeżdżalnia, ponadto strefa malucha zapewni najmłodszym ocean dobrej zabawy, a dla chcących zadbać o sylwetkę basen o wymiarach 25 m x 12,5 m. Jeśli potrzebujecie totalnego rozluźnienia możecie skorzystać również ze Strefy Saun.

15. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Chcecie poznać największe tajemnice związane z historią pisma i druku? Wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa zaspokoi Wasz głód wiedzy, a jeśli weźmiecie udział w warsztatach to zapewnicie sobie jeszcze dobrą zabawę. Muzeum znajduje się w Grębocinie – wsi oddalonej kilka kilometrów od Torunia. Jest to przede wszystkim interaktywna placówka pozwalająca mały i dużym na poznanie historii w bezpośredni sposób, poprzez udział w warsztatach papierniczo – drukarskich. Przeszłość jest na wyciągnięcie Waszych rąk!

 

Chcesz zobaczyć te miejsca z naszym przewodnikiem? Skontaktuj się z nami, my zrobimy resztę.