Szafarnia

Główną atrakcją wsi Szafarnia jest Ośrodek Chopinowski, będący jedną z najprężniej działających instytucji tego typu, promujących naszego słynnego kompozytora i pianistę. Odbywają się tutaj regularnie koncerty i konkursy pianistyczne. Najbardziej istotnym wydarzeniem, mającym wpływ na rozsławienie Szafarni na kulturalnej mapie Europy, stał się pobyt Fryderyka Chopina.
Piękny klasycystyczny dworek, który jest dzisiaj w Szafarni, w dawnych  czasach był dworkiem modrzewiowym należącym do rodziny Dziewanowskich. Rodzina ta przyjaźniła się rodzicami naszego słynnego kompozytora. Sam Fryderyk Chopin był parę razy w tym miejscu, ponieważ przyjaźnił się z Dominikiem Dziewanowskim. Do dziś zachowało się wiele listów z jego pobytów w Szafarni, w których Fryderyk miło opisywał spędzone tu chwile młodzieńczej beztroski.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest też miejscem, które można zwiedzać. We wnętrzach znajdują się sale ćwiczeń z pianinami, biblioteka chopinowska, sala konferencyjna, sala muzealna oraz sala koncertowa. Na przyjemny spacer można udać się do zabytkowego parku, gdzie w czasie wędrówki spotkać można dwa pomniki przyrody, pamiętające czasy Fryderyka Chopina.Ośrodek Chopinowski Szafarnia- godziny otwarcia:

wtorek–piątek:      8.00 – 16.00*

sobota–niedziela: 12.00 – 16.00

poniedziałek: nieczynne dla zwiedzających

 *w okresie zimowym (20.11.2019 – 28.02.2020) 8.00–15.00

Ośrodek Chopinowski Szafarnia- godziny cennik:

bilet normalny       7 zł

bilet ulgowy           5 zł

bilet dzieci do lat 16 wstęp bezpłatny