Collegium Maximum – Muzeum UMK

Budowla jest monumentalna, w stylu neorenesansowym odnoszącym się do renesansu północnego z elementami stylu neoklasycystycznego. Niespotykana jest jej fasada, która w większości składa się z ciosów kamiennych. Natomiast dekoracja zasadnicza skoncentrowana została w części szczytowej oraz wejściowej. Portal zdobiony jest czterema kolumnami, które podtrzymują balkon, a w zwieńczeniu widać ornamentykę zwierzęcą nad oknami oraz roślinną nad trzema rzędami blend oddzielonych gzymsem. Figura, która jest na wierzchołku to prawie 3 metrowa postać Fortuny (rzymska bogini szczęścia i nieszczęścia). Architektem, który zaprojektował ten budynek był berlińczyk Julis Habicht.

W wiekach wcześniejszych w tym miejscu znajdowały się mury miejskie oraz fosa, które miały za zadanie bronić dostępu do miasta. W XIX w. postanowiono część z nich zlikwidować. Obiekt był początkowo siedzibą Banku Rzeszy. W późniejszych latach mieściły się tu polskie banki, a między 1953-2003 r. gmach funkcjonował jako oddział Narodowego Banku Polskiego. Następnie budynek przekazano toruńskiemu uniwersytetowi i mianowano go Collegium Maximum, gdzie od 2005 r. działa Muzeum Uniwersyteckie.

 

CIEKAWOSTKA:

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Bella Skyway elewacja budynku pełni funkcję tła dla pokazów świetlno – muzycznych, które zawsze cieszą się ogromną popularnością.

Muzeum działa nie tylko jako miejsce ciekawe turystycznie, gdzie można podziwiać różne eksponaty (podarowane głównie przez darczyńców takich jak: Wiesław Litewski, prof. UJ, Aleksander Werner polski malarz, Maryla Żuławska, prof., Leszek Balcerowicz), ale również jako miejsce nowoczesnego warsztatu badań adeptów historii sztuki i kultury.

Collegium Maximum- Muzeum UMK – godziny otwarcia:

wtorek – piątek:  10.00 – 16.00

Collegium Maximum – Muzeum UMK – cennik:

Wstęp wolny
Grupy powyżej 15 osób prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny: 56-6112708
Grupy powyżej 25 osób prosimy o kontakt e-mail