Zajezdnia Tramwajowa


Historia toruńskich tramwajów zaczęła się pod koniec XIX w., a dokładniej w roku 1890. Wtedy stworzono pierwsze torowiska, a rok później uruchomiono pierwszą linię tramwajową. Należy zaznaczyć, że pierwsze tramwaje w Toruniu to były tramwaje konne. Pierwsza linie łączyła Bydgoskie Przedmieście z stacją kolejową Dworzec Miasto. Jechało się przez ulicę Chopina, Plac Rapackiego, Kopernika, Ducha Świętego, Rynek Staromiejski, Szeroką Rynek Nowomiejski oraz Plac św. Katarzyny. Tuż przed nadejściem nowego stulecia w piernikowym mieście śmigał tramwaj elektryczny. Pomijając okres wojen toruńska komunikacja miejska bardzo dobrze funkcjonowała i wciąż się rozwijała, budując nowe linie i zwiększając tabor.
Główną siedzibą toruńskich tramwajów znajdowała i znajduje się na ulicy Sienkiewicza, na Bydgoskim Przedmieściu. Obecnie jest to zajezdnia MPK, gdzie znajduje się mini muzeum  z ekspozycją ukazującą historię toruńskiego taboru i historię komunikacji miejskiej w Toruniu.
Tytuł wystawy to “Ocalić od zapomnienia…tramwaje toruńskie”, a jej eksponaty to m.in.: zdjęcia zajezdni z początków jej istnienia, bilety tramwajowe i kasowniki z różnych lat

narzędzia pracy konduktorów i motorniczych, ubiór mundurowy pracowników z lat 1978 – 1990, map oraz rozkładów jazdy. Zdarza się, że Muzeum Komunikacji Miejskiej w Toruniu organizuje także tzw. dni otwarte w zajezdni tramwajowe, a w okresie letnim można przejechać się zabytkowym tramwajem. Dodatkową atrakcją są opowieści konduktora-przewodnika, dzięki któremu dowiadujemy się wielu ciekawostek o toruńskich tramwajach oraz o Bydgoskim Przedmieściu.
Obecnie miasto dysponuje 8  tramwajowym liniami w tym dziennymi i nocnymi oraz kilkudziesięcioma liniami autobusowymi.

 

Ciekawostka:
By usprawnić ruch pieszy i tramwajowy, w 1936 r. przebito na wlot, na początku jedną, a później jeszcze dwie toruńskie kamienice. Miejsce to nazywa się Łukiem Cezara. Klikając tu dowiecie się jeszcze więcej