Toruń słynie z wypieku piernika od stuleci. Zapach gałki muszkatołowej, cynamonu, pieprzu, goździków, anyżu, miodu oraz kardamonu unosi się na toruńskich ulicach od dawien dawna. Początki rzemiosła piernikarskiego w naszym mieście sięgają czasów średniowiecza, pierwszym opisanym w annałach piernikarzem był Nicolas Czan. Wypiek pierników w Toruniu to część tradycji, historii i tożsamości miasta, które wciąż są żywe i obecne. Półki naszych sklepów i piernikarni wprost uginają się od różnych rodzajów korzennych przysmaków. By zgłębić wiedzę o piernikach polecamy spacer z naszym przewodnikiem np. trasą Zwiedzaj Toruń Piernikowo lub grę miejską PIERNIK BEZ LUKRU.
Idealnym dopełnieniem poznania tajemnicy toruńskich pierników, będzie udział w warsztatach piernikarskich. W naszym mieście jest wiele piernikarni. Toruńscy animatorzy przeniosą Was w świat aromatyczny przypraw korzennych z dalekich krajów i magicznych opowieści o Toruniu, jego mieszkańcach i jego dziejach.

Na czym polegają takie warsztaty piernikarskie ?

Przede wszystkim na dobrej zabawie! 🙂 Ale przechodząc do szczegółów… na warsztatach piernikarskich każdy uczestnik dostaje do swojej dyspozycji, pięknie pachnące przyprawami, surowe ciasto piernikowe, którym odpowiednio musi się zająć. Następnie przy pomocy form piernikarskich nadaje przyszłemu pierniczkowi odpowiedni kształt i dopracowuje go drewnianym nożykiem. Ostatni etapem tworzenia piernika będzie jego wypiek. Nad wszystkim będzie czuwać i udzielać wskazówek Mistrz Piernikarski, jego czeladnicy oraz piernikarki. Może zdarzyć się też tak, że spotkacie się z Wiedźma Korzenną. Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego w trakcie warsztatów prowadzący zapoznają Was z najciekawszymi legendami, anegdotami i opowieściami o piernikach, piernikarzach i piernikarkach. Warsztaty trwają od 1 do 1,5 h, jest to czas dobrze spożytkowany, ponieważ poza dobrą zabawą oraz zdobywaniem wiedzy o Toruniu i toruńskich piernikach, każdy uczestnik otrzymuje jeszcze cieplutkiego, figuralnego pierniczka, którego wcześniej sam zrobił. Jest to idealna pamiątka z Torunia, która przetrwa długie, długie lata, a wraz z nią zapach korzennych przypraw zamknięty w pierniku.

 

Dla kogo warsztaty piernikarskie w Toruniu?

Warsztat piernikarskie są przeznaczone zarówno dla małych jak i dużych. Każdy może wziąć w nich udział. Grupom zorganizowanym np. szkolnym lub firmowym pomożemy w rezerwacji warsztatów, a rodzinom z dziećmi lub grupie znajomych doradzimy w wyborze piernikarni.
Kontaktując się ze Zwiedzaj Toruń bez wątpliwość macie komfort kompleksowej i miłej obsługi. Rozwiejemy Wasze wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Was pytania związane z wizytą w polskiej stolicy pierników. Piszcie do nas lub dzwońcie, kontakt znajdziecie klikając tutaj.

Jeśli przybywacie do Torunia z grupą, poniżej znajdziecie przybliżony cennik warsztatów piernikarskich. Pamiętajcie, że pomożemy Wam z rezerwacją:

  • bilet ulgowy 24 zł
  • bilet normalny 29 zł