Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został utworzony w 1945 r., a pierwsze zajęcia odbyły się już w październiku tego samego roku. Pierwszym rektorem toruńskiego uniwersytetu był profesor historii Ludwik Kolankowski, a kadrę profesorską i pedagogiczną tworzyli głównie uczeni z zlikwidowanego po wojnie Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Początkowo toruńską uczelnię tworzyło zaledwie kilka wydziałów zlokalizowanych w różnych budynkach np. na toruńskiej starówce. Z biegiem lat uniwersytet się rozrastał i rozwijał. Pod koniec lat 60 rozpoczęto budowę miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach (ul. Gagarina, Klemensa, Okrężną, Olszewskiego św. Józefa, Śniadeckich oraz Wileńską.), powstały m.in. akademiki, budynek rektoratu, aula uniwersytecka, gmach biblioteki głównej, budynki wydziałowe, hotele asystenckie oraz nowa siedziba klubu studenckiego “Od Nowa”.

Uniwersytet bez przerwy powiększa swoją ofertę edukacyjną, badawczą oraz przestrzenną. UMK- tak w skrócie mówimy o naszym uniwersytecie- należy do jednej z największych uczelni w Polsce. Nie tylko ze względu na dużą liczbę studentów, ale też ze względu fakt, iż na naszym uniwersytecie jest aż 16 wydziałów, w tym blisko 120 różnych kierunków oraz 25 rodzajów studiów doktoranckich. Jest w czym wybierać. 🙂

Spacer po toruńskim kampusie to ciekawa forma na zwiedzanie Torunia i możliwość lepszego poznania miasta.

 

Ciekawostka:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada swoją własną Stacja Polarna na Spitsbergenie. Założono ją w 1975 r. i jej zadaniem jest prowadzenie badań pomiarowych dotyczących zimowego gromadzącego się śniegu na lodowcach w rejonie Kaffiøyry, monitoring zimowych wypływów z lodowców, prace geodezyjne w miejscach niedostępnych latem oraz eksploracja jaskiń i tuneli lodowcowych.

UMK ma też swoje Liceum Ogólnokształcące zlokalizowane na Chełmińskim Przedmieściu. Jest to miejsce gdzie wybitnie uzdolniona młodzież jeszcze może rozwijać swoje umiejętności jeszcze bardziej, mając zajęcia z wykładowcami pracującymi na uniwersytecie.