Ulica Szeroka

Jedna z pierwszych arterii wytyczonych w Toruniu, która obecnie pełni funkcję głównego deptaka w mieście. W wiekach wcześniejszych funkcjonowała jako ważny szlak handlowy w kierunku wschodnim. Spacerując nią od strony pomnika Mikołaja Kopernika ku Rynkowi Nowowiejskiemu, napotka się na wiele interesujących miejsc. Warto dobrze się rozglądać, ponieważ zobaczycie je pod swoimi stopami jak i na ścianach kamienic. W bruku znajdują się herby miast hanzeatyckich, z którymi Toruń w dawnych czasach utrzymywał kontakty handlowe. Przy lampach latarni zawieszone zostały witraże z herbami toruńskich rodzin patrycjuszowskich, które w pobliżu Nowego Miasta zmieniają się w godła rzemiosł, które w mieście istniały.

Na ulicy znajduje się wiele wyjątkowych kamienic. Zalicza się do nich budynek na rogu Szerokiej oraz Łaziennej, którego charakterystycznym elementem jest figura Atlasa dźwigającego świat, znajdująca się w górnej części elewacji. W tym miejscu, od 1623 r. do roku 2019 nieprzerwanie istniała Apteka Radziecka, która swoją nazwę wzięła od Rady Miejskiej, zaopatrującej się we wszelkie medykamenty.

Warte polecenia jest udanie się do wnętrz sklepów znajdujących się na Szerokiej 19 oraz 22. W środku napotkacie  drewniane polichromowane zabytkowe stropy, a w drugiej wspomnianej kamienicy dodatkowo na ścianach znajdują się średniowieczne malowidła, które mieszczanie zamieszczali jako dekorację w swoich prywatnych przestrzeniach.

 

CIEKAWOSTKA:

W okresie letnim miasto organizuje święto ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi, w czasie którego odbywa się pokaz mody kolekcji pochodzących z toruńskich butików oraz popularnych marek odzieżowych. Modelkami i modelami są mieszkańcy miasta, a wszystko to odbywa się przy dźwiękach muzyki.