Teatry
Teatr im.Wilama Horzycy
Baj Pomorski
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny
Teatr im. Wilama Horzycy
1904 r.
Budynek łączy ze sobą dwa style architektoniczne: secesję i historycyzm. Zlecenie na stworzenie tak ważnej instytucji kulturalnej otrzymała wiedeńska firma Hemmer & Fellner. Architektem, który zaprojektował teatr był Józef Bargman. Przed gmachem znajdują się dwie figury muz: Terpsychory (muza tańca) i Melpomeny (muza tragedii) autorstwa Ernesta Hertrera. Początkowo grano w nim przedstawienia wyłącznie w języku niemieckim. Zmieniło się to po odzyskaniu przez Toruń niepodległości w 1920 r. Inauguracyjnym spektaklem była “Zemsta” Aleksandra Fredry. Wiele lat później w 1995 r. powstała dodatkowa przestrzeń teatralna – Scena na Zapleczu, która znajduje się za budynkiem głównym. Warto wspomnieć, że po lewej stronie teatru możecie Państwo zajrzeć do Kawiarni Wejściówka. Oprócz oferty posilającej ciało można też wzbogacić duszę, ponieważ we wnętrzu znajduje się galeria sztuki.
Teatr Baj Pomorski
1945 r.
Elewacja budynku powstała stosunkowo niedawno i nawiązuje do tematyki przedstawień jakie można w nim obejrzeć, mianowicie jest to teatr lalek. Fasada to drewniana szafa, która w swojej przestrzeni skrywa różne postaci z bajek. We wnętrzu znajdują się dwie sceny – mała i duża, a na zewnątrz zlokalizowany jest również mini amfiteatr. Początki instytucji sięgają czasów powojennych, wtedy w Bydgoszczy pojawiła się Irena Pikiel-Samorewiczowa. Zadaniem jej było utworzenie pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Pierwszym miejscem gdzie odbywały się przedstawiania była sala Rzeźni Miejskiej w Bydgoszczy, która w czasie II wojny światowej przekształcona została na niemiecki teatr marionetkowy. Lalkowe spektakle potrzebowały innej przestrzeni, z tego powodu w 1946 r. przeniesiono “bajarską” scenę do budynku dawnego Teatru Zamkowego w Toruniu i w tym miejscu znajduje się do dziś. W latach 2005-2006 budynek został poddany licznym modernizacjom. Wtedy uzyskał swoją wyjątkową elewację, ale też został dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Działania te sprawiły, że w roku zakończenia prac teatr został wyróżniony, otrzymując nagrodę Obiektu Roku Miasta Torunia.
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny
2014 r.
Instytucja ta swoją główną siedzibę ma w Pałacu Dąmbskich, który jest przykładem wyjątkowego baroku toruńskiego. Oferta teatru jest bardzo bogata i nie ogranicza się wyłącznie do spektakli muzyczny dla dzieci i dorosłych. Organizowane są m.in.: warsztaty, koncerty jazzowe i piosenki literackiej, pokazy filmowe oraz spotkania autorskie. Instytucja posiada również przestrzeń, w której można podziwiać wystawy. Od 2016 r. spektakle Kujawsko – Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego grane są na scenach CKK Jordanki.