Ruiny Zamku Dybowskiego

 Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”

Pozostałości dawnego Zamku Dybowskiego znajdują się na lewym brzegu Wisły. Aby się tam znaleźć wystarczy spacer mostem drogowym im. J. Piłsudskiego. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie mury obwodowe, wieża i brama zamku.

Obszar ten jako komturstwo nieszawskie początkowo należał do Zakonu Krzyżackiego, ale w skutek batalii przejęło je Królestwo Polskie. W latach 1424-1428 król zlecił budowę zamku, który stał się siedzibą starostów dybowskich. Ich głównych zadaniem było sprawowanie pieczy nad granicą, której linię naturalnie w tym miejscu wyznaczała rzeka Wisła. Poza tym był to ważny punkt, w którym pobierano opłatę za przeprawę wiślaną tzw. brzegowe. Przez długi czas był to pretekst do konfliktów, zwłaszcza, że stały most na Wiśle powstał na początku XVI w. i często ulegał zniszczeniu. Dodatkową iskrą zapalną był fakt, że obok warowni powstała osada Nieszawa, które miała być konkurencją gospodarczą dla Torunia. Kiedy Torunianie zwrócili się ku królowi polskiemu Nieszawę przeniesiono 35 km dalej, a zamek stał się rezydencją dla starostów królewskich i gościńcem dla władców Polski.

W XVII, XVIII i na początku XIX w. budowla została bardzo zdewastowana przez różne działania wojenne. Na potopie szwedzkim zaczynając, a bitwie francusko-rosyjskiej kończąc. Dopiero w 1848 r. podjęto prace modernizacyjne, które przystosowały zamek do prowadzenia wojen, ale na początku XX stulecia niestety został zniszczony.

Obecnie warownią i terenem opiekuje się Fundacja “Zamek Dybów i Gród Nieszawa”, która udostępnia obiekt do zwiedzania oraz organizuje różne eventy o tematyce historycznej. Można się przepłynąć średniowieczną łodzią, przyodziać strój  rycerza, strzlać z łuku i wiele wiele innych.