Rynek Nowomiejski

Część toruńskiej starówki i główny plac dawnego Nowego Miasta Torunia założonego przez Zakon Krzyżacki w 1264 r. Wymiary Rynku Nowomiejskiego wynoszą ok. 95 na 95 m. Jego zabudowa nie jest tak bogata i różni się od gotyckiego Rynku Staromiejskiego, ale wiele piwnic nowomiejskich kamienic dobrze pamięta czasy XV stulecia. W dawnych czasach główny plac Nowego Torunia pełnił funkcję centrum handlowego Nowego Miasta Torunia. Do dziś dnia, w bruku głównego placu przy dawnym Kościele Trójcy Świętej, znaleźć można charakterystyczne brunatne kostki brukowe, które przypominają, że znajdowały się tam ławy targowe. Na jednej z ławek napotkacie przekupkę z gęsią i koszem jaj. Ona również przypomina o targowym charakterze Rynku Nowomiejskiego.

 

Najważniejsze zabytki zlokalizowane w granicach Rynku Nowomiejskiego:

Budynek wcześniej wspomnianego Kościoła Trójcy Świętej to jedyny przykład neoromanizmu w Toruniu. Powstał na miejscu dawnego Ratusza Nowomiejskiego. Świątynia powstała jako kościół protestancki, a w latach międzywojnia pełniła funkcję cerkwi prawosławnej. Po 1945 r. podjęto decyzję o zeświecczeniu kościoła. Obecnie jest to główna siedziba Fundacji Tumult, która jest m.in. głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Apteka pod Złotym Lwem znajdująca się w zachodniej części Rynku Nowomiejskiego nieprzerwanie działa w tym miejscu od 1624 r., ale początki tego budynku sięgają końca XIV w.

Kamienica znajdująca się we wschodniej pierzei, z charakterystycznymi schodami i białą, klasycystyczną elewacją to budowla z XIX stulecia, w której w 1939 r. była główna siedziba sztabu Armii “Pomorze”.

Zaciekawić może również rzeźba znajdująca się nieopodal najstarszej toruńskiej gospody –  Gospody pod Modrym Fartuchem. Porzucony żeliwny wózek załadowany m.in. walizką, nawiązuje do filmu “Prawo i pięć”. Sceny do tego filmu powstawały w przestrzeni toruńskiej starówki. Reżyserami produkcji byli Jerzy Hoffman oraz Edward Skórzewski, główną rolę zagrał Gustaw Holoubek, a sam film opowiada  powojenne historie Polaków na Ziemiach Odzyskanych.

 

CIEKAWOSTKA:

Rynek Nowomiejski kiedyś gwarny i tłoczny od handlarzy, przekupek i mieszczan, dziś jest swego rodzaju oazą spokoju, ale od czasu do czasu odbywają się tu różne imprezy takie jak: Festiwal Siatkówki Plażowej Bella Plaża Gotyku, Festiwal Food Trucków, cykliczny Wolny Jarmark Śniadaniowy, Szopka Bożonarodzeniowa, czy Kiermasz Włoski.