KATEDRA ŚŚ JANÓW

Budowa fary staromiejskiej rozpoczęła się w poł. XIII w., ale przebudowywano i rozbudowywano ją przez dwa wieki. Obecnie ma formę trójnawowej hali, z rzędami kaplic od północy i południa. Jest to jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce, rozmiarami ustępujący jedynie bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Katedra toruńska jest kwintesencją bogatej historii miasta oraz symbolem jego dawnej potęgi. Do okresu reformacji, była to najważniejsza świątynia w mieście. To właśnie w niej ochrzczono najwybitniejszego obywatela miasta – Mikołaja Kopernika. Wieża kościoła skrywa największy średniowieczny dzwon w Polsce – Tuba Dei, a mury serce króla Polski Jana I Olbrachta, który zmarł nagle w Toruniu w 1501 r.
W 1530 r. świątynia została przejęta przez protestantów i pozostawała w ich rękach do 1583 r. Od tego momentu przez 13 lat była użytkowana przez protestantów i katolików jednocześnie,  kiedy to została przejęta przez jezuitów. Po kasacie zakonu katedra stała się kościołem parafialnym i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Comments are closed.