Pomnik Mikołaja Kopernika

Postać wybitnego astronoma została odlana z brązu i ma ponad 2,5 m wysokości, a autorem rzeźby był berliński artysta Fryderyk Abraham Tieck. Mikołaj Kopernik ubrany jest w togę, ponieważ był doktorem prawa kanonicznego, w lewej ręce trzyma astrolabium, a prawą pokazuje na nieboskłon, czyli obszar jego pasji i zainteresowań. Na cokole pomnika znajduje się złoty, łaciński napis: “Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator” co oznacza “Mikołaj Kopernik Toruńczyk. Ruszył Ziemię. Wstrzymał Słońce i Niebo”.

Pomysł na wystawienie toruńskiemu astronomowi pomnika w jego rodzinnym mieście pojawiał się już znacznie wcześniej. Cel ten udało się zrealizować stowarzyszeniu Denkmalverein, które planowało odsłonięcie monumentu na rok 1843, czyli 300 rocznicę śmierci Kopernika. Niestety udało się to zrealizować 10 lat później. Pomnik jest swego punktem orientacyjnym dla mieszkańców, którzy umawiają się pod “Kopcem”, ale także dla gości przybywających do miasta.

CIEKAWOSTKA:

U podstawy cokołu pomnika zamontowana została jeszcze w XIX w., mini fontanna, która nie jest postacią chińskiego smoka jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Jest to ówczesne wyobrażenie delfina.

Ciekawostką jest fakt, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się monument Kopernika, był pręgierz w formie słupa. Skazańca przykuwano kajdanami i wymierzano odpowiednią względem przewinienia karę.