Pomnik Flisaka

Powstał jako symbol związku Torunia z Wisłą. W dawnych czasach w mieście, a przede wszystkim nad rzeką można było spotkać wielu flisaków i szyprów, których praca była związana handlem dalekosiężnym, prowadzonym przez kupców toruńskich.

Legenda:

Kilka wieków wstecz pogoda odmienną była, powodzie Toruń częściej nawiedzały. W jednym roku kiedy wielka woda wdarła się do miasta, po jej ustąpieniu wybucha plaga żab. Wychodziły one ze wszystkich zakamarków w każdym domostwie. Mieszczanie nie mogli sobie z nimi poradzić. Zebrali się grupą i udali do burmistrza po pomoc. Burmistrz początkowo rozłożył ręce, ale po namyśle nakazał ogłosić, że :”Ten kto pozbędzie się niechcianych żab z miasta, ten otrzyma jego córkę (burmistrzankę) za żonę i worek ze złotem (bo urodą to ona nie grzeszyła, ażeby na pewno za mąż poszła).” Wielu się próbowało, nawet kilka razy, ale nikomu się nie udawało. Aż pewnego dnia do Torunia przybył młody flisak imieniem Iwo, który miał ze sobą skrzypce. Flisacza praca nie była dobrze płatną, żeby trochę dorobić chłopak poszedł na Rynek Staromiejski i zaczął grać. Okazało się, że wokół Iwo zgromadziły się oblegające miasto żaby. On jak tylko to zauważył, wyprowadził je z Torunia i tak uratował miasto i jego mieszkańców. Za swój czyn otrzymał obiecaną nagrodę, czyli rękę burmistrzanki oraz worek ze złotem. Na cześć Iwo mieszczanie wyprawili wielką ucztę, która trwała trzy dni, a flisak i córka burmistrza żyli długo i szczęśliwie.

 

Pomnik kilkakrotnie zmieniał swoją lokalizację. Początkowo znajdował się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Podczas wojny, a dokładnie w 1944 r. na kilkanaście lat ustawiono go, ale bez fontanny z żabkami, na Placu Teatralnym. W latach 60 była kolejna “przeprowadzka” pomnika, tym razem w okolice dawnej Bramy Starotoruńskiej (obecnie teren przy Placu Rapackiego i Krzywej Wieży). Przygotowania do obchodów 750-lecia miasta sprawiły, że pomnik trafił do konserwacji, a w 1983 r. nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie w obecnym miejscu.

 

CIEKAWOSTKA:

Żabki, które są wokół flisaka spełniają marzenia. Takie malutkie, nieśmiałe… Aby tak się stało, trzeba pomyśleć marzenie i pogłaskać jedną z żabek.  Należy pamiętać, że nie wolno głaskać wszystkich żabek, bo to oznaczać będzie, że jesteśmy pazerni i nasze marzenia się nie ziszczą.