Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika ul. Franciszkańska 9 i 11
Siedziba tej jedynej w swoim rodzaju instytucji w Polsce znajduje się na ulicy Franciszkańskiej, nieopodal słynnego toruńskiego Planetarium. Historia tego oddziału Toruńskiego Muzeum Okręgowego zaczęła się w 1999 r. Wtedy to znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska postanowiła przekazać Toruniowi – rodzinnemu miastu jej zmarłego męża, pamiątki związane z ich podróżami. To był główny bodziec dzięki któremu powstało jedyne w Polsce Muzeum Podróżników. Siedzibą instytucji są dwa budynki charakterystyczne i typowe dla architektury toruńskiej starówki. Pierwszy z nich o numerze 11 to przepiękny, zielony, barokowy spichrz i w nim znajduje się wejście do muzeum. Tuż obok znajduje się budynek numer 9. W XX w. była to kamienica czynszowa.
W obu częściach muzeum zlokalizowane są sale wystawowe o tematyce związanej z wydarzeniami z życia Tony’ego Halika, jego podróżami i międzynarodowymi osiągnięciami. Zwiedzając Muzeum Podróżników przeniesiecie się w najdalsze zakątki naszego globu, poznacie kultury rozmaitych plemion i poczujecie zew przygód odbytych przez Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską. Dodatkowo na innych salach ekspozycyjnych poznacie historię wielkich odkryć geograficznych dokonanych przez Polaków i nie tylko. Z całą pewnością nie będzie to nudna lekcja.
Ciekawostka:
Tony Halik, a właściwie Mieczysław Halik urodził się 24.01.1921 r., w Toruniu w domu na ulicy Prostej 8. Od najmłodszych lat był żądny przygód. Pierwszą wyprawę odbył w wieku 14 lat. Na tratwie flisackiej przepłyną z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska, gdzie został zatrzymany przez straż graniczną i odwieziony do domu. Rodzice nie byli zachwyceni poczynaniami Tony’ego. Tym bardziej, że mały podróżnik działał wbrew woli ojca. Uczył się w szkole w Płocku. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Francji i zaciągnął do Wojska Polskiego. Później pełnił służbę w Royal Air Force i latał w Dywizjonie 201 (Polskich Siłach Powietrznych działających na terenie Wielkiej Brytanii). Pasja do podróżowania i odkrywania nieznanych zakątków i plemion narodziła się w nim zaraz po wojnie kiedy wyjechał do Afryki. Można stwierdzić, że od tego momentu rozpoczął się jego nowy etap życia jako podróżnika. Następnie wyjeżdża do Argentyny, gdzie często wędruje przez najbardziej zapomniane zakątki dżungli amazońskiej. W trakcie wypraw cały czas towarzyszyła mu jego pierwsza żona Pierrette Andrée Courtin. W 1950 roku Tony Halik nawiązał współpracę z amerykańską stacją telewizyjną NBC, dla której pisał artykuły. Jego najsłynniejszą podróżą była wyprawa zorganizowana w 1957 r. nazwana „180 tysięcy kilometrów przygody”. Halik przejechał samochodem z Ziemi Ognistej na Alaskę. W latach 1960-1970 Tony Halik był korespondentem stacji NBC na Amerykę Łacińską. W latach 70 poznał Elżbietę Dzikowską. W 1975 r. powrócił do Polski.. Wspólnie z Elżbietą Dzikowską odbyli wiele egzotycznych podróży i razem stworzyli kultowe już dziś programy podróżnicze m.in.: “Tam, gdzie pieprz rośnie”, “Tam, gdzie rośnie wanilia” i najbardziej znany – “Pieprz i wanilia”. Ponadto do jego największych osiągnięć należy: potwierdzenie autentyczności Vilcabamby – legendarnej stolicy Inków, opłynięcie świata na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” oraz ogrom publikacji o tematyce podróżniczej. Więcej szczegółów w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. 🙂
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – godziny otwarcia:
codziennie, oprócz poniedziałku:
1.05 – 30.09 10.00 – 18.00
1.10 – 30.04 10.00 – 16.00
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – cennik:
- bilet normalny 22,50 zł
- bilet ulgowy 17,50 zł
Ekspozycje prezentujące sztukę pozaeuropejską w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą można zobaczyć w ramach jednego wspólnego biletu w cenie 22,50 zł normalny i 17,50 zł ulgowy.
*W środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny!