Muzeum Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu


Zwiedzając Toruń nie sposób ominąć kamienicę związaną z życiem najsłynniejszego torunianina jakim był Mikołaj Kopernik. Kamienica na ulicy Kopernika 15 i 17 to obecnie jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Ekspozycja, która znajduje się wewnątrz obu kamienic jest bardzo obszerna, zaś swoją tematyką obejmuje nie tylko życiorys i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Zwiedzając to miejsce odkrywa się też historię astronomii od czasów najdawniejszych po współczesność. Ponadto poznaje się historię Torunia z czasów wielkiego astronoma i jego rodziny. Unikatową atrakcjęą jest iluminacja zabytkowej więźby dachowej. W swojej ofercie Dom Mikołaja Kopernika ma również pokazy filmowe o tematyce astronomicznej w technologii 4D.

W dawnych czasach kamienica znajdująca się pod numerem 15 należała do rodziny Watzenrode (rodzina od strony matki Kopernika), a później do rodziców Mikołaja Kopernika. Czy Mikołaj Kopernik urodził się w tym domu? Do końca nie wiadomo, ponieważ Kopernikowie posiadali też kamienicę numer 36 na Rynku Staromiejskim. Do dziś trwają spory wśród ekspertów. Wygląd kamienicy numer 15 i 17 to przykład typowej architektury średniowiecznego Torunia.

 

Ciekawostka:
Mikołaj Kopernik urodził się 19.02.1473 r. w Toruniu. Jego matka wywodziła się z zamożnej rodziny patrycjuszowskiej Watzenrode. Ojciec natomiast był przybyszem z południa Polski – Krakowa. Przybył do Torunia w interesach i już tu został. Mały Mikołaj od najmłodszych lat przejawiał duże zainteresowanie astronomią i matematyką. Mimo, że studia które rozpoczął w Krakowie (wydział sztuk wyzwolonych) nie miały za wiele wspólnego to nie przeszkadzało mu to by bakcyla astronomicznego dalej rozwijać. Mikołaj przerwał edukację w ówczesnej stolicy Polski, ponieważ podjął decyzję o podjęciu studiów we Włoszech, na wydziale prawa kanonicznego. Jednak wciąż towarzyszyła mu astronomia. Po ukończeniu studiów wyjechał na Warmię, gdzie na stałe osiadł. Poza codzienną pracą prowadził obserwacje i obliczenia astronomiczne, których owocem jest dzieło “De revolutionibus orbium coelestium”. Rękopis Kopernika został wydany krótko przed jego śmiercią, która nastąpiła 24.05.1543 r.

Muzeum Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – godziny otwarcia:

codziennie, oprócz poniedziałku:
01.05 – 30.09       10.00 – 18.00
01.10 – 30.04       10.00 – 16.00

Muzeum Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – cennik:

EKSPOZYCJE:

  • bilet normalny     22,50 zł
  • bilet ulgowy          17,50 zł
  • audioprzewodnik 11 zł

POKAZ  1  WYBRANEGO FILMU W TECHNICE 4D :

  • bilet normalny      22,50 zł
  • bilet ulgowy           17,50 zł

*W czwartki wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.