Kamienica pod Gwiazdą

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu

Jest to wybitny przykład toruńskiego baroku. Nazwę uzyskał dzięki złotej gwieździe, która znajduje się na samym szczycie i jest wykończeniem całości. Wyjątkowość toruńskiego baroku charakteryzuje się jasnym odcieniem elewacji, ornamentyką z motywami roślinnymi oraz owoców. Pod wcześniej wspomnianą gwiazdą znajduje się inskrypcja z datą 1697, przypomina to czas kiedy kamienica uzyskała fasadę, którą obecnie możemy podziwiać.

Historia budynku jest jednak dłuższa i zaczyna się w II połowie XIII w. Pod koniec XV stulecia kamienicę nabył Kallimach, doradca polskich królów, a także wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka (więcej informacji na jego temat znajdziecie poniżej). Kolejna epoka przynosi zmiany w układzie wewnętrznym, który w większości oryginalny, przetrwał do dziś. U schyłku XVII w. ówczesny właściciel kamienicy, zamożny kupiec Jan Jerzy Zobner, chcąc nadać swemu domostwu współczesny wygląd, podjął decyzję o modernizacji fasady. To właśnie dzięki niemu możemy podziwiać tak wyjątkowy przykład toruńskiego stylu barokowego. W XIX w. w nieznacznym stopniu przebudowano wnętrze budynku. Pod koniec lat 60 XX stulecia prowadzone były prace konserwacyjne, których skutkiem stało się utworzenie w tym miejscu Oddziału Muzeum Okręgowego, w którym możecie podziwiać stałą ekspozycje “Świat Orienu”, która powstała dzięki Tadeuszowi Wierzejskiemu. Ofiarował on na rzecz toruńskiego muzeum swój zbiór eksponatów pochodzących m.in.: z Chin, Tybetu, Syjamu, Indii, Japonii, Korei oraz Wietnamu. Dodatkową atrakcją instytucji jest zlokalizowany w oficynie (z tyłu budynku) ogród orientalny, który ma powierzchnię ponad 200 m2. Jest to przestrzeń dająca chociaż namiastkę atmosfery kraju dalekiego wschodu, ponadto daje niewątpliwą możliwość relaksu.

 

CIEKAWOSTKA:

Kallimach, a właściwie Filippo Buonaccorsi urodził się w 2.05.1437 r. we Włoszech. Z wykształcenia był humanistą, który zajmował się pisarstwem politycznym. Niestety zaangażował się w spisek przeciwko papieżowi Pawłowi II i to wydarzenie spowodowało, że w 1468 r. musiał uciekać ze swojego rodzinnego kraju. Na terenie Polski znalazł się ok.1470 r. i niedługo później został wykładowcą na Akademii Krakowskiej. Był współtwórcą Sodalitas Litteraria Vistulana, pierwszego towarzystwa literackiego na ziemiach polskich. Na dworze królewskim znalazł się ok. 1474 r., pracował tam jako sekretarz i wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka. Później doradzał również jego następcy, czyli Janowi Olbrachtowi. Postać jego jest z związana z Toruniem, ponieważ wielokrotnie w nim przebywał, przygotowując miasto i mieszkańców na wizytę królewską. Prawdopodobnie z tego też powodu nabył kamienicę, której historia została Państwu zaprezentowana powyżej. Budynek należał do Kallimacha przez zaledwie kilka miesięcy, a było to spowodowane jego śmiercią 31.10.1496 r.

We wnętrzu kamienicy oprócz przepięknych XVI-wiecznych polichromowanych stropów znajdują sięzabytkowe dwie pary schodów. Łączą je dwie cechy, mianowicie prowadzą na wyższe kondygnacje i są kręcone:). Schody znajdujące się bliżej wejścia wykonane są z drewna i pochodzą z XVII w. Dodatkowo pierwsze stopnie zdobione są postacią Minerwy – bogini mądrości – oraz lwa z tarczą. W kącie po prawej stronie, w II poł. XIX w. zamontowano żeliwne stopnie, które są typowym przykładem secesji. Miejsce, w którym zostały zlokalizowane to dawny kąt kuchenny oraz szyb kominowy.

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu – godziny otwarcia:

czynne codziennie oprócz poniedziałku
1.05 – 30.09      10.00 – 18.00
1.10 – 30.04      10.00 – 16.00

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu – cennik:

WYSTAWA STAŁA :

  • bilet normalny   22,50 zł
  • bilet ulgowy        17,50 zł
  • środy wstęp jest  bezpłatny
  • bilet normalny (Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu + Muzeum Podróżników) 22,50 zł
  • bilet ulgowy (Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu + Muzeum Podróżników) 17,50 zł