Dwór Artusa

Centrum Kultury Dwór Artusa

Obiekt pochodzi z końca XIX stulecia. Jego elewacja jest przykładem neorenesansu niderlandzkiego. Autorem  projektu budynku był miejski radca budowlany Rudolph Schmidt. Fasada złożona jest z trzech poziomów i zdobiona licowaną cegłą, do której zastosowano czerwony piaskowiec. Mimo, że dwór pochodzi z czasów pruskich to swą kolorystyką i gabarytami nawiązuje do czasów świetności miasta oraz koresponduje wizualnie z Ratuszem Staromiejskim, który znajduję się po przeciwnej stronie. Jednak historia tego miejsca nie zaczęła się w XIX w., ale dużo dużo wcześniej.

Rozprawiając o początkach Dworu Artusa, należy zacząć od  bractwa św. Jerzego, które powstało w 1311 r., o czym świadczy złota data na wieżyczce po lewej (wschodniej) stronie. Był to rodzaj organizacji zrzeszającej zamożny patrycjat Torunia, do którego należeli najbogatsi kupcy. Można by porównać to ze współczesnymi klubami biznesowymi. Św. Jerzy został przez kupców wybrany na patrona, ponieważ to opiekun rycerzy, a “celem tego stowarzyszenia było pielęgnowanie towarzyskości, pobożności i akcji społecznej”. Członkowie bractwa postanowili wznieść odpowiedni reprezentacyjny gmach, który stałby się miejscem ich spotkań. Rynek Staromiejski był idealnym miejscem, bo przecież w samym sercu miasta. Pierwszy Dwór Artusa wzniesiono w latach 1385-1386. Dawny gmach był w stylu gotyckim, zaś gabaryty miał mniej okazałe aniżeli obecny budynek. Początkowo określano go mianem Domu Towarzyskiego, później zmieniono nazwę na Dwór Artusa. Dlaczego? Ponieważ chciano jak najbardziej nawiązać do tradycji rycerskich, a rzeczony Artus to nikt inny jak król Artur. Z nim związana jest oczywiście legenda o okrągłym stole, przy którym wszyscy siedzący są sobie równi. Tak też toruńscy kupcy wzajemnie się traktowali, przychodząc do swojej siedziby, podejmując interesy lub spędzając wolny czas.

W miejscu tym organizowano nie tylko spotkania towarzyskie, ale także ważne wydarzenia polityczne na skalę ogólnopolską. W 1466 r. podpisano II pokój toruński, który zakończył wojnę 13-letnią z zakonem krzyżackim oraz sprawił, że Państwo Zakonne stało się lennem Korony Polskiej. W XVII stuleciu podjęto prace remontowe, które zmieniły styl średniowiecznej elewacji, najpierw na renesansową, a później na barokową. Niestety na początku XIX w. Dwór Artusa był w bardzo złym stanie technicznym, groził nawet zawaleniem, dlatego władze miasta podjęły decyzję o jego rozbiórce. W 1826 r. wzniesiono nowy gmach, ale okazał się fuszerką budowlaną. Jego ściany zaczęły rozchodzić się, co groziło zawaleniem budynku. Dwór Artusa poddano więc rozbiórce. Dopiero kilkadziesiąt lat później, kiedy zebrano stosowną sumę pieniędzy, zwolniły się po bokach dwie parcele miejskie oraz stworzono odpowiedni projekt w 1889 r.(złota data po prawej – zachodniej stronie) wybudowano Dwór Artusa, do dziś istniejący. Zmienione zostało przeznaczenie gmachu, gdyż jeszcze przed jego powstaniem w 1886 r. Bractwo św. Jerzego przestało istnieć. Dwór Artusa stał się lokalizacją, w której swoją siedzibę miały władze miasta, a mieszkańcy Torunia mogli spędzać wolny czas robiąc zakupy w luksusowych, dwukondygnacyjnych sklepach lub spożywając posiłki w restauracji. Po II wojnie światowej w 1949 r. budynek przeszedł w ręce Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i odbywały się w nim zajęcia akademickie. W 1958 r. w jego piwnicach utworzony został klub studencki Od Nowa, gdzie pierwsze koncerty dawał zespół Republika z Grzegorzem Ciechowskim na czele. Od 1995 r. Funkcjonuje jako Centrum Kultury Dwór Artusa, gdzie odbywają się liczne koncerty, przedstawienia, recitale i spotkania kulturalne.

 

CIEKAWOSTKA:

Dwór Artusa można zwiedzać jedynie raz w miesiącu, ze względu na fakt, że jest to miejsce licznych imprez kulturalnych. Zawsze możecie Państwo wejść chociaż na korytarz, aby podziwiać wyjątkowe freski pochodzące z początku wieku XX. Freski nawiązują do historii Torunia, ale jedna z postaci jest dość nietypowa 🙂 Która? Tego dowiedziecie się odwiedzająć Dwór Artusa.

W okresie międzywojennym najbardziej obleganymi widowiskami nie były wcale przedstawienia teatralne, koncerty czy recitale, a … seanse spirytystyczne. To właśnie na te wydarzenia bilety rozchodziły się jak świeże bułeczki .Zaliczyć do nich można wywoływanie duchów, spotkania z hipnotyzerem oraz występy magików. W XX w. popularność tego rodzaju rozrywek nie była domeną wyłącznie Torunia, ale także całej Europy.

Przed budynkiem znajduje się Toruńska Piernikowa Aleja Gwiazd. Jest to aleja, na której znajdują się katarzynki z podpisami znanych osób związanych z naszym miastem.

Centrum Kultury Dwór Artusa – zwiedzanie:

Zwiedzanie Dworu Artusa możliwe jest raz w miesiącu. Informacje na stronie instytucji.
AKTUALNY HARMONOGRAM DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH :https://artus.torun.pl/zwiedzanie-dworu-artusa/
ZWIEDZANIE DLA GRUP ORGANIZOWANE JEST DLA MINIMUM 30 OSÓB, PO UPRZEDNIEJ REZERWACJI. KOSZT 150 ZŁ.

CENY BILETÓW :

  • normalny 10 zł
  • ulgowy       5 zł