Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki

Autorem projektu tego wyjątkowego obiektu wybudowanego w 2008 r.,  jest pochodzący z Hiszpanii architekt Fernando Menis. Budynek jest nowatorski pod względem swojej formy zewnętrznej, którego bryła nawiązuje do współczesności, a kolorystyka do średniowiecznej toruńskiej starówki bogatej w zabytki z gotyckiej cegły światowej klasy.

We wnętrzu użyto nietuzinkowych rozwiązań architektonicznych oraz akustycznych, które nie tylko zaskakują wzrok, ale i słuch. Między innymi dzięki mobilnemu sufitowi można kierować dźwiękiem rozchodzącym się po widowni. Na kompleks składa się kilka poziomów, w których mieszczą się m.in. dwie sale koncertowe, trzy sale konferencyjne, kino z projektorem 3D, restauracja oraz parking podziemny.

Pomysł F. Menisa wzbudził podziw w Polsce, jak i za jej granicami, otrzymując w 2010 r. nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej w Barcelonie, jako najlepszy obiekt kulturalny przyszłości.

Przed wejściem głównym  do CKK Jordanki znajduje się plac imienia Grzegorza Ciechowskiego. Był on liderem zespołu Republika, który pierwsze kroki stawiał właśnie w Toruniu. Warto też podkreślić jego ogromny wkład w historię współczesnej polskiej muzyki. 

 

CIEKAWOSTKA:

Nazwa Jordanki związana jest z Henrykiem Jordanem, który był autorem konceptu, tworzenia ogólnodostępnych przestrzeni sprzyjających rekreacji dzieci jak i dorosłych. W tym miejscu w poprzednim stuleciu były korty tenisowe i basen.

Grzegorz Ciechowski pochodził z Tczewa, ale w Toruniu studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika polonistykę. Pierwsze koncerty zespół Republika grał w Klubie Studenckim Od Nowa, który początkowo mieścił się w Dworze Artusa.