Bulwar Filadelfijski

Obszar zajmujący ponad 20 ha został zagospodarowany jako miejsce rekreacyjne dopiero w latach 70 XX w. Nazwę swoją zawdzięcza amerykańskiej Filadelfii, która była pierwszym miastem partnerskim Torunia. Dodatkową, ważną rolą jaką pełni ten teren, to umocnienie nabrzeża Wisły w momentach, gdy poziom rzeki jest za wysoki.

Na przestrzeni między mostem kolejowym i drogowym znajdziecie kilka miejsc związanych z historią miasta. Zaczynając od wschodniej strony można udać się na taras widokowy, który znajduje się naprzeciwko Bramy Mostowej, w miejscu gdzie niegdyś był pierwszy, toruński, drewniany most. Tradycją zapoczątkowaną przez zakochane pary jest zamykanie kłódek na barierce. Oczywiście nie trzeba być zakochanym, aby wpisać się w historię Torunia i zostawić po sobie pamiątkę. 🙂 Kierując się na zachód w stronę mostu drogowego, warto też zwrócić uwagę na “mały drewniany domek” w stylu norweskim. Powstał on w XIX wieku i jest niczym innym jak limnigrafem, czyli wodowskazem. Idąc dalej, po prawej (północnej) stronie mijamy mur z malowidłami autorstwa Nataszy Piskorskiej, nawiązującymi do filmu “Rejs”, który powstawał w Toruniu. Kolejnym miejscem upamiętniającym to wydarzenie jest łódź Katarzynka, znajdująca się trochę bliżej murów miejskich. Następną ciekawostką jest pomnik w kształcie kotwicy, upamiętniający fakt, że w Toruniu przed II wojną światową była Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. Warto też przejść na drugą stronę mostu drogowego, tam znajdziecie idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu z dziećmi, zadbania o swoją kondycję fizyczną na miejskiej siłowni, ale również można poleżakować na plaży miejskiej z widokiem na Wisłę. W tej części Bulwaru Filadelfijskiego zlokalizowana jest też mini przystań rzeczna.

Warto też wspomnieć ważnym fakcie historycznym, mianowicie w dawnych czasach nadbrzeże wiślane funkcjonowało jako port. Początkowo morski, a później stał się jednym z najważniejszych portów śródlądowych w Europie.

 

CIEKAWOSTKA:

Często na terenie bulwaru odbywają się różne imprezy jak chociażby: Święto Piernika, Zlot Foodtracków, Festiwal Rzeki Wisły, Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway czy Święto Miasta.